Jinekomasti

Jinekomasti

Erkeklerde meme büyümesi anlamına gelen “jinekomasti” ergenlik dönemindeki erkeklerin %60 ında hormonal değişimlere bağlı olarak, ileri yaş erkeklerde de hormonal bozukluklar ve obezite nedeniyle görülebilen bir durumdur. Ergenlik dönemindeki jinekomastiler büyük oranda 17-18 yaş sonrası kendiliğinden düzelir.

Yetişkinlerdeki jinekomastinin birden fazla nedeni olabilir. Bunlardan birisi hormonal bozukluklar nedeniyle süt bezlerinin büyümesidir. Bu durumda öncelikle hormonal bozukluğun sebebi araştırılmalı ve tedavi edilmelidir. Diğer bir sebep fazla kilolardı. Obeziteye bağlı meme büyümesinde sorun süt bezlerinden ziyade memede yağ miktarının artışıdır.

Ameliyatlar genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1 saat sürer.  Kiloya bağlı jinekomastide liposuction yöntemiyle fazla yağ dokusu alınabilirken, süt bezlerinin büyüdüğü durumlarda bez dokusunun kesilerek alınması gerekir. Her iki dudumda da ameliyattan sonra 4 hafta ödemi azaltmak ve deriyi desteklemek için korse kullanmanız gerekir. İyileşme süreci çok ağrılı geçen bir operasyon değildir, 2-3 gün içinde normal yaşantınıza dönebilirsiniz.